Dobra Dobra Haber Gerçek Haberin Kaynağı
21.07.2024
Şanlıurfa / 17°C

13 Şubat 2024 - 08:49
KOBİ’LERE 30,2 MİLYON AVRO HİBE DESTEĞİ
Sanayi Bakanlığı, KOSGEB, KFW işbirliği ile "Türkiye'de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi (FOSTER) Projesi" Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
KOBİ’LERE 30,2 MİLYON AVRO HİBE DESTEĞİ

Sanayi Bakanlığı, KOSGEB, KFW işbirliği ile "Türkiye'de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi (FOSTER) Projesi" Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Programda konuşan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, “ŞUTSO olarak biz, bu zorlukların üstesinden gelmek, değişen küresel koşullara uyum sağlamak ve her daim üyelerimizin yanında olmak için çalışmalarımızı durmadan sürdürüyoruz.” dedi. Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye’de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek için Özel Sektörün Güçlendirilmesi (FOSTER) Projesi kapsamında İstihdam yaratan/koruyan işletmelere toplam 30 milyon avroluk faiz/kâr payı desteği sağlanacaktır.

T.C. Sanayi Bakanlığı, KOSGEB, KFW işbirliği ile "Türkiye'de Sosyal ve Ekonomik Uyumu Teşvik Etmek İçin Özel Sektörün Güçlendirilmesi (FOSTER) Projesi" Bilgilendirme Toplantısı Şanlıurfa'da bulunan özel bir Hotel'de gerçekleştirildi. Programa ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim, ŞUTSO Meclis Başkanı Serhat Karadağ, ŞUTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, KOSGEB Şanlıurfa İl Müdürü İdris Erkeksoy, Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şefik Bakay, KOSGEB Şanlıurfa Kobi Uzmanları, Sanayici ve girişimci iş insanları ile basın mensupları katıldı.

BAŞKAN YETİM: İLİMİZİN İKTİSADİ KALKINMASI VE BÜYÜMESİ ADINA KOBİ’LERİMİZİN FİNANS İHTİYACININ KARŞILANMASI, ŞANLIURFA TİCARET VE SANAYİ ODASI OLARAK BİZİM EN TEMEL ÖNCELİKLERİMİZDENDİR

Özel bir Hotel’de düzenlenen programda, son yıllarda küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, enflasyondaki yükseliş, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlara vurgu yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yetim şunları ifade etti:

“Son yıllarda küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar, enflasyondaki yükseliş, girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar, geçen yıl meydana gelen 6 Şubat depremi ve sel felaketi Şanlıurfa iş dünyası olarak bizleri zorlu bir süreçle karşı karşıya bıraktı. Bu süreçte, en temel sorunumuzun finans ve mali kaynaklara erişim olduğunu söyleyebiliriz. Bilhassa düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle nakit ihtiyacımızı karşılama noktasında sorunlar yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

Ancak, ulusal çapta Bakanlıklarımız ve KOSGEB gibi kurumlarımız, uluslararası düzeyde ise Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi kurumların desteğiyle KOBİ'lerimizin finans ihtiyacını karşılamaya, onlara can suyu olmaya çalışıyoruz. Bugün tanıtımı için burada olduğumuz FOSTER Projesi de, bu çerçevede hibe ve teşvik desteğinde bulunmayı amaçlıyor. Malumunuz, geçen yıl da bu proje kapsamında hibe desteği verildi ve birçok KOBİ'miz bundan faydalandı. Bunlardan biri faiz/kâr payı desteğiydi, diğeri de istihdam yaratılması için verilen destekti. Daha önce olduğu gibi bu yıl da proje kapsamında, KOBİ’lerimize personel ile makine, teçhizat ve eğitim gibi kalemlerin giderleri için destek sağlanacak. Böylece KOBİ’lerimiz kurumsal kalite ve kapasite kabiliyetini daha da güçlendirecek.”

 

BAŞKAN YETİM: ŞUTSO OLARAK BİZ, DEĞİŞEN KÜRESEL KOŞULLARA UYUM SAĞLAMAK VE HER DAİM ÜYELERİMİZİN YANINDA OLMAK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI DURMADAN SÜRDÜRÜYORUZ

“Yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın sürdürülebilirliği, ilimizin iktisadi kalkınması ve büyümesi adına KOBİ’lerimizin finans ihtiyacının karşılanması, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizim en temel önceliklerimizdendir. Bunun için sürekli bu tarz tanıtım ve bilgilendirme toplantıları düzenliyor, üyelerimizi bu minvalde verilen hibe ve teşviklerden faydalanmaları için yönlendirmeye çalışıyoruz. Tabii ki, sektörel sürdürülebilirliği sağlamak için hibe ve teşvik desteklerinin artarak devam etmesi gerekiyor. Çünkü, hepimizin bilfiil yaşadığı gibi, küresel ve ulusal çapta ekonomik koşullar zorlaşıyor, ticari ve sanayi alanında büyük değişim ve dönüşümler yaşanıyor. ŞUTSO olarak biz, bu zorlukların üstesinden gelmek, değişen küresel koşullara uyum sağlamak ve her daim üyelerimizin yanında olmak için çalışmalarımızı durmadan sürdürüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle toplantımızın Odamız ve ilimizin iş dünyası için verimli geçmesini diliyor, sürekli iş birliği içinde olduğumuz ve bu toplantıyı düzenleyen KOSGEB’e teşekkür ediyorum. Sizleri bir kez daha saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.